پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

از دست دادن دانش کلیدی، چالش جدی سازمان‌ها

از دست دادن دانش معمولا با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. در صنایع نفت و گاز از آن به عنوان " تغییر کارکنان بزرگ" یاد می‌شود. "خروج ناگهانی جمعیت" و "فراموشی سازمانی" از دیگر نام‌های این پدیده است. همه آنها اشاره به بازنشستگی یک نسل از کارشناسان و از دست دادن چیزی دارند که صاحبنظران از آن به عنوان درد عمیق یاد کرده‌اند: از دست دادن دانش کسب و کار و یا از دست دادن مهارت کلیدی مبتنی بر تجربه.
از دست دادن مهارت‌های کلیدی می‌تواند ناشی از تغییر در یک صنعت، نادیده گرفتن ورود و خروج استعدادها به سازمان و یا تغییرات سریع پروژه‌ها و طرح‌ها باشد. این موضوع به هر دلیلی که اتفاق بیفتد موجب هزینه‌های بسیار زیادی در زمینه قابلیت‌ها و شایستگی‌های سازمانی خواهد شد تا زمانیکه مهارت‌های کلیدی سازمان که با صرف هزینه و زمان زیاد بدست آمده بودند بازآموزی شوند.
مهارت‌های کلیدی در برخی از موارد بسیار فنی هستند اما در اکثر موارد مهارت‌هایی ساده و کاربردی را شامل می‌شوند. مانند طراحی یک هواپیمای غول پیکر بویینگ یا فهمیدن رموز فروش یک فروشنده خوب. نکته مورد توجه آن است که خرد از دانش تجربی چگونگی کار کردن انسان با سیستم‌ها و چگونگی انجام کار در سازمان حاصل می‌شود. به علاوه پیچیدگی موضوع زمانی بیشتر می‌شود که اغلب کارشناسان نمی‌دانند که چه چیزی می‌دانند یا چگونه می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند. بنابراین آن‌ها به کمک نیاز دارند.
مدیریت دانش چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟
در زیر به برخی از روش‌هایی که می‌توان مهارت‌های کلیدی را از ذهن خبرگان سازمان استخراج کرد اشاره شده است:
_ شما می‌توانید تعداد زیادی مصاحبه ساختار یافته با خبره برگزار کنید. نکته‌ای که حائز اهمیت است، برگزاری مصاحبه‌های 360 درجه با همکاران و کارکنان مستقیم این خبرگان می‌باشد زیرا این افراد در برخی موارد می‌توانند به اندازه خود خبره و یا حتی بهتر از او در خصوص کارهایی که به خوبی انجام می‌دهند توضیح دهند. تمام چیزی که باید از کارکنان مستقیم خبره بپرسید آن است که " چه چیزهایی را تمایل دارید یاد بگیرید و چه مواردی را دوست دارید در کارهایتان از خبره تقلید کنید؟" همکاران می‌توانند با انواع رفتارها و تفکرات در جلسات حضور داشته باشند.
_ شما همچنین می‌توانید رفتارهای خبرگان را در شرایط مختلف تحت نظر قرار دهید و سپس آن‌ها را با خبره مرور کنید و سوالات خود را از وی بپرسید تا بتواند دانش ضمنی و خاص خود را در اختیار شما قرار دهد.
_ سومین روش ملموس کسب دانش، روش اکتشاف است: شما یک مشکل یا یک سناریو را با یک متخصص مطرح می‌کنید و سپس می‌توانید چگونگی تشخیص و رسیدگی به وضعیت را بدانید. به طور مثال یک شرکت ساختمانی با پرسنل تازه کار خود در خصوص شناسایی آسیب‌های وارد شده به ساختمان‌های قدیمی‌تر و نحوه مقابله با آن مشکل داشت. یک ویدئو شامل آسیب‌های ناشی از آب تهیه و برای کلیه پرسنل تازه وارد این واحد نمایش داده شد و سپس از آنها خواسته شد که دلایل بروز مشکل را شناسایی و نحوه مقابله با آن را پیدا کنند. در همین حال ویدئو برای خبره نیز به نمایش درآمد و در خصوص نحوه شناسایی مشکل و راه‌هایی که برای حل آن در گذشته به کار برده‌اند توضیح داد. با توجه به اینکه ذهن کارکنان کم تجربه با این موضوع درگیر شده بود و در مورد آن فکر کرده بودند، راهکارهای ارائه شده توسط خبره با علوم جدید و دانش این افراد ترکیب شده و به راهکاری اجرایی و بهبود یافته تبدیل شد.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت