پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مدلی برای دروس آموخته در ارتش ایالات متحده

سیستم دروس آموخته ارتش آمریکا حدود 40 سال مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در نهایت منجر به ایجاد یک مدل برای این سیستم شد. در سال 1970 و با شروع رویکرد AAR شروع به کار کرد تا بتواند تبدیل به سیستم قوی برای شناسایی، جمع‌آوری، تحلیل و انتقال درس‌آموخته‌ها در همه سطوح بین فرماندهان شود. مرکز درس‌آموخته ارتش(CALL) به عنوان مرکز ستادی برنامه‌های درس‌آموخته شناخته می‌شود.

اجزای یک سیستم قوی دروس آموخته
در یک سیستم قوی و اثربخش درس‌آموخته، پنج جزء استارتژیک باید وجود داشته باشد: 1- جمع‌آوری 2- انبار 3- فرایند انتقال 4- پیاده‌سازی 5- تحلیل و داده‌کاوی. هر کدام از این پنج مورد در تعریف سیستم درس‌آموخته ارتش آمریکا دیده شده است. برای هر کدام از موارد در ارتش آمریکا، فرآیندهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

جمع‌آوری
یک سیستم درس‌آموخته مناسب برای شناسایی و جمع‌آوری درس‌آموخته‌ها روش‌های مختلفی دارد:
الف) AAR به صورت سیستماتیک در تمام مراحل انجام می‌شود. در سال 2008، حدود 20000 مشاهده، نقطه نظر و درس‌آموخته جمع‌آوری شده است.
ب) تیم‌های جمع‌آوری و تحلیل(CAAT)(تیمی متشکل از ده نفر یا کمتر) به مدت یک تا دو هفته برای بررسی مسائلی که توسط فرماندهان شناسایی شده‌اند. ده تا چهارده تیم در محل به‌صورت سالیانه مستقر می‌شوند. اعضای این تیم‌ها، افراد مرتبط با موضوعی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرد. آن‌ها با هم کار می‌کنند، و اطمینان حاصل می‌کنند که ابعاد مختلف موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرند. این اعضا به مرکز ستادی می‌روند تا آموزش‌های لازم در فرآیند جمع‌آوری را ببینند. در این مرحله، برنامه جمع‌آوری درس‌آموخته با زیرموضوعات، لیست سؤالات و لیستی افراد و واحدهایی که باید با آن‌ها مصاحبه انجام گیرد، استخراج می‌شود. قبل از بازگشت به مرکز ستادی برای نوشتن گزارش نهایی، یک نسخه اولیه برای تایید در اختیار فرمانده واحد قرار می‌گیرد. پس از نگارش درس‌آموخته و تحلیل آن توسط تیم‌ها، تمام موضوعات جمع‌آوری شده به سیستم L2I network منتقل می‌شود:
ج) تالارهای گفتگوی آنلاین و تبادل دانش همکار با همکار که به سربازان اجازه می‌دهد سریعا خود را با موقعیت‌هایی که به سرعت تغییر می‌کنند، انطباق دهند. حدود 60 تالار گفتگو وجود دارد که برای هر انجمن، یک تسهیلگر تمام وقت اختصاص داده می‌شود.
د) Lessons Learned Integrators (L2INET): تحلیلگران در واحدهای مختلف مستقر می‌شوند. اعضای تیم L2INET وظیفه جمع‌آوری درس‌آموخته‌های ایجاد شده در یک گروه رزمی (مانند گردان) و انتشار درس‌آموخته‌های حاصل شده از سایر گروه‌های رزمی را بر عهده دارند. شبکه 29 نفره شامل اعضای L2INET به‌صورت ماهیانه و از طریق تله کنفرانس، انتقال دانش در این حوزه را با استفاده از تجربیات خود انجام می‌دهند و با این روش نیازهای اسیر اعضا را نیز متوجه می‌شوند.
ه) Theater Observation Detachment Program (TOD): داوطلبان به مدت 6 ماه در گردان باقی می‌مانند. آن‌ها چشم و گوش CALL هستند.
و) هفته چتر: افراد و واحدهای مستقر، به پادگان برگشته و به مدت یک هفته اطلاعات به روز شده خود را در اختیار افرادی که به آن احتیاج دارند، منتقل می‌کنند.

نگهداری
محلی برای ذخیره درس‌آموخته‌های مکتوب‌شده و آن‌ها را برای همه افراد حاضر در سیستم، در دسترس نماید. CALL به عنوان مرکز اصلی نگهداری دانش در ارتش آمریکا محسوب می‌شود. 200 کارمند مرکز CALL، مسئولیت بررسی مستندات برای دسته‌بندی، افزودن فرا داده داده و آرشیو کردن داده‌ها است. کارکنان مرکز CALL به RFI ها نیز پاسخ می‌دهند، وب سایت را پایش کرده و مستندات مربوطه را دانلود می‌کنند.

فرآیندهای انتقال دانش
فرآیند‌های انتقال دانش به‌صورت فعال و منفعل انجام شود.
RFI: مرکز CALL هر ساله حدود 11000 درخواست برای اطلاعات را از طریق جستجو در پایگاه دانش خود پاسخ می‌دهد. RFIها از طریق واحدهای مستقر در 24 ساعت پاسخ داده می‌شود. حدود 60 درصد RFIها در گردان‌ها یا زیرمجموعه‌های آن هستند.
شبکه یکپارچه‌سازی درس‌آموخته(L2INET): هر کدام از اعضای تیم L2I، درس‌آموخته‌های خود را با سایر L2I به اشتراک می‌گذارند. L2INET به‌عنوان راهی برای انتقال درس‌آموخته‌ها، مشاهدات و بهترین تجارب، تاثیری به‌سزایی در مدیریت دانش ارتش آمریکا دارد.

متدهای پیاده‌سازی
فرآیندهایی برای نهادینه‌سازی درس‌آموخته‌ها در فرآیندهای کاری و افزایش تعداد و کاهش زمان حل مسائل کاری از طریق دروس آموخته شده.
• اعضای L2INET ارتباط مستقیمی با فرمانده گردان دارند که اختیار اعمال تغییرات در هر واحد کاری و گردان را دارند.
• اعضای انجمن خبرگی، دروس لازم برای یادگیری را از همکاران خود یاد می‌گیرند.
• چرخه حل مسئله: یک چرخه سه قسمتی شامل تشکیل انجمن‌های خبرگی، جمع‌آوری توصیه‌ها و در نهایت به‌کارگیری راه‌حل‌های نهایی برای حل مسائل.
اگر در حین جمع‌آوری و مشاهده، شواهد کافی مبنی بر وجود مشکل تایید شود، اولین گروه کاری با حضور برای کار بر روی موضوع تشکیل شده و تصمیم می‌گیرند که چه کسی رهبر گروه باشد و پس از بحث و بررسی در صورتی مشکل همچنان حل نشده باقی بماند، به سطح بالاتر انتقال می‌یابد. در سطح بالاتر نیز پس از یافتن راه‌حل‌های مقتضی، در صورتی که نیاز به سرمایه‌گذاری مالی وجود داشته باشد، به کمیته راهبری ارجاع خواهد شد.

تحلیل و داده‌کاوی
فرآیندها، ابزارهای تحلیل و منابع برای مرور و تحلیل تعداد زیادی از درس‌آموخته‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا دانشی که از یک درس‌آموخته به صورت واضح و آشکار قابل استخراج نیست، به دست آید. تحلیل و داده‌کاوی :
• به سازمان اجازه می‌دهد تا علائم هر چند ضعیف مربوط به وجود مسئله‌ای در سازمان را شناسایی کنند.
• تسهیل کردن شناسایی روندها در واحدها و در طول زمان
• شناسایی شکاف‌های دانشی در سازمان
سیستم درس‌آموخته‌ها در ارتش بر اساس مدلی که تعریف شده، کار می‌کند. در طول زمان و بر اساس تکنولوژی‌های جدیدی که معرفی می‌شود، قابلیت‌های این سیستم نیز ارتقاء می‌یابد. در این مدل بر اساس هر چالشی که در ارتش به وجود بیاید، سیستم به روز می‌شود. فرآیندهای جدید برای مقابله با موقعیت‌های جدید معرفی می‌شوند اما پنج جزء استراتژیک مدل شامل جمع‌آوری، نگهداری، انتقال، پیاده‌سازی و تحلیل و داده‌کاوی به‌عنوان یک اصل ثابت باقی می‌ماند.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت