غذایی، بهداشت و درمان


امروزه، خدمات بهداشتی و درمانی و محصولات غذایی در هر جامعه زمينه‌ساز سلامت جسمی و روانی افراد و پيش‌نياز توسعه پايدار است. کارکنان این صنایع بیش از هر حرفه دیگری نیازمند حل سریع مشکلات و تصمیم‌گیری‌های آنی هستند. پزشکان و کادر پزشکی دائما با اطلاعات جدید مواجه هستند و دسته‌بندی و استفاده به‌موقع از آن‌ها ضروری است. از سویی دیگر مراکز بهداشتی درمانی بـه علت تولید و ارائه خـدمات بهداشتی درمانی، رابطه نزدیک با مشتری(بیمار) و اهمیتی که این اقدامات در سلامت جامعه دارد، از نظر یادگیری در سطحی حساس قـرار دارند و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. همچنین زنجیره تامین مواد غذایی فرآیندهای کنترل شده‌ای با ترکیب دانش، مهارت و فناوری در جهت تولید محصول می‌باشد. توانمندی در فرآیند تولید و توسعه محصولات از قابلیت‌های مزیت آفرین برای شرکت‌های این حوزه محسوب می‌شود و تولید و توسعه محصول، کاری اطلاعاتی و دانش‌محور است. از این رو مدیران در سازمان‌های بهداشتی درمانی و صنایع غذایی بایـد حرکت به سوی یادگیرنده بودن را آغاز نمایند. 

مشاوران و صنایع غذایی، بهداشت و درمان

شرکت مشاوران توسعه آینده با بررسی متون مدیریت دانش و بهره‌گیری از متدهای روز دنیا توانسته است با استفاده از ابزارها و ابتکارات خود اقدامات موثری را در شرکت‌ها و مؤسسات حوزه بهداشت و درمان و صنایع غذایی انجام داده نتایج قابل توجهی را کسب کند. از جمله ابزارهای مدیریت دانش در این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
•  ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم، دستورالعمل‌های پزشکی کامپیوتری، فناوری‌های مرتبط با جامعه مجازی جهت تعامل، ساخت انجمن‌ها و یادگیری میان پزشکان و همچنین بیماران و غیره؛
•  ابزارهای اجتماعی همچون انجمن‌های خبرگی و شبکه‌های سازمانی؛
•  طرح‌های آموزشی و ابزارهای انسان‌محور همچون فرآیندهای انتقال دانش، شناسایی شکاف‌های دانشی که در متون مختلف نیز به آن‌ها اشاره شده است.

Buckman Laboratories International

شرکت آزمایشگاه‏‌های باکمن یک شرکت خصوصی است که بیش از 500 محصول تخصصی شیمیایی و خدماتی در زمینه فناوری‏‌های کاغذسازی، تصفیه آب صنعتی، مواد چرم شیمیایی، پارچه و پلاستیک فعالیت می‌کند. مدیرعامل و رئیس سابق کمیته اجرایی باکمن می‌گوید: "ما باید از سیستم‌های ارتباطی خود برای به اشتراک‏‌گذاشتن دانش آشکار و پنهان تا حد امکان استفاده کنیم تا افراد همواره از پشتیبانی کامل شرکت اطمینان داشته باشند و در مواجهه با رقابت احساس تنهایی نکنند."
باب باکمن در رابطه با فرهنگ دانشی می‏‌گوید: "تمرکز ما 90 درصد بر روی تغییر فرهنگ و 10 درصد بر روی تغییر تکنولوژی بوده است. تکنولوژی بخش ساده ماجراست و تمرکز باید بر روی تغییر فرهنگ و نحوه حرکت به سمت یک مدل ارتباطی شبکه‌ای باشد.

منافع حاصل از مدیریت دانش در باکمن

هزینه کل برآورد شده برای اقدامات مدیریت دانش و یادگیری در داخل شرکت باکمن برابر 7500 دلار به ازای هر کارمند در سال یا به تعبیر دیگر 10.5میلیون دلار کل هزینه‌های سالیانه شرکت (شامل کلیه هزینه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و شبکه‌ای مرتبط با تسهیم دانش و ابزارهای همکاری) بود. اما در مقابل منافعی زیر کسب شد.
•  افزایش 50 درصدی فروش محصولات جدید؛
•  افزایش 51 درصدی فروش هر یک از همکاران؛
•  تقلیل هزینه‌های عملیاتی هر یک از شعبات به 93 درصد؛
•  کاهش هزینه‌‏های آموزشی مرکز یادگیری از 1000 دلار در ساعت به 25-40 دلار؛
•  بهبود سرعت کلی پاسخ‌دهی به مشتری از چند روز و هفته به چند ساعت.
به روز باشید

بازاریابی مدیریت دانش

ادامه

منتخبی از برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی ...

ادامه

چه تفاوتی میان مدیریت دانش و مدیریت محتو ...

ادامه

5 اصل جهان شمول برای مدیریت دانش

ادامه

برگزاری کارگاه آموزش مفاهیم مدیریت دانش ...

ادامه

مدیریت دانش، گسستگی در پیوستگی

ادامه

بودجه و زمان در مدیریت دانش

ادامه

فرآیند "روش‌اثبات‌شده"(proven practice): ...

ادامه

ایجاد زیرساخت و ارزیابی شرکت پایانه‌های ...

ادامه

فرهنگ یادگیری در سازمان

ادامه

مجله الکترونیکی مدیریت دانش_ شماره 42

ادامه

مزایای قابل سنجش و ارزیابی مدیریت دانش

ادامه

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.